Saare Maakonna Keskraamatukogus avatakse 2. juulil kell 14

Foto: Andrey Roch_VisitEstonia

rändnäitus „Kodukoha kompass“, mis avab linnaruumi ja inimeste heaolu vahelisi seoseid ning ärgitab neil teemadel kaasa mõtlema. Kompass-kettale kogutav kohalike hinnang näitab otsustajatele, millega on inimesed oma kodukohas rahul ja milles nähakse veel arenguruumi. Näituse avavad Eesti Koostöö Kogu juhataja Kairi Tilga ja Saaremaa abivallavanem Marili Niits, millele järgneb Nele Dreseni avalik loeng „Mis kasu on väikelinnas kultuuripärandist“. Loeng toimub koostöös Tartu 2024.-ga.

„Kodukoha kompass“ tõukub eelmisel suvel ilmunud Eesti inimarengu aruandest 2019/2020 „Linnastunud ühiskonna ruumilised valikud“ ja uurib, mis teeb ühest linnast, linnaosast, külast, tänavast või keskväljakust meeldiva paiga, kus inimesed soovivad olla.

Näitusega on kaasas ka praktiline kompass-ketas, mis annab kohalikele lihtsa raamistiku oma kodukoha avaliku ruumi kvaliteedi hindamiseks ja ruumiteemaliste arutelude pidamiseks.

„Meie eesmärk on kogukondi inspireerida, anda inimestele teadmisi avaliku ruumi mõjust meie igapäevaelule ning mis põhiline, et tekiks elukeskkonnateemaline edasiviiv arutelu ja dialoog”, sõnas näituse kuraator, Eesti Koostöö Kogu juht Kairi Tilga. „Loodame, et näitus aitab kohalikel märgata oma linna uue nurga alt ja näha selle potentsiaali“, lisas Tilga.

Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk: „Avaliku ruumiga seotud mured ja rõõmud puudutavad kogukonna iga liiget ning antud näituse raames saame kõik anda oma panuse, et muuta meid ümbritsev keskkond veelgi meeldivamaks nii saarlaste kui ka Saaremaa külaliste jaoks. Julgustan kõiki näitusest osa võtma, sest teie kõigi sisend on ka vallavalitsusele äärmiselt vajalik, mõistmaks, millega on meie kogukonna liikmed rahul ja millised kitsaskohad vajavad rohkem tähelepanu.

Kõik ideed on oodatud: eriti sellised, mis võivad esmapilgul tunduda utoopilised ja võimatud teostada – kunagi ei tea, milline järgmine põnev uuendus võib nii sündida.“

„Kodukoha kompass“ on toimunud Paides, Rakveres, Narvas, Põlvas, Võrus ja Raplas. Kuressaares on näitus avatud 5. augustini 2021.

Näituse kuraator on Kairi Tilga, autoriteks urbanistid Teele Pehk ja Elo Kiivet. Näitust korraldab Eesti Koostöö Kogu, toetavad Eesti Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

Vaata lisaks www.kogu.ee/kodukoha-kompass

 

Veeb: MKoort